Výživa a stolovanie

Demo

Materská škola na základe svojho profilu poskytuje iba stravu pre zdravý životný štýl, ktorý sa zameriava na poskytovanie vitamínov, vlákniny, minerálnych látok a kvalitnú stravu z čerstvých surovín. Dieťa má možnosť vychutnať si raňajky v pokoji s inými deťmi priamo v našej škôlke. Raňajky a obed sú formou švédskych stolov. Okrem toho máme viacero prestávok na čaj a snack. Ovocie a nápoje sú k dispozícií počas celého dňa. V každej materskej škole Espania je na plný pracovný pomer zamestnaný manažér stravovania. Jeho náplňou je: zostavovať jedálny lístok, pripravovať švédske stoly, pripravovať rozpis nákupov pre ovocie, nápoje, delikatesy a dohliadať na pitný režim detí.

Všetky jedlá, ktoré sú deťom poskytované sú servírované formou švédskych stolov a sú umiestnené vo výške očí, aby si dieťa mohlo samé vybrať jedlo, ktoré mu chutí. Dieťa sa tak naučí mať pozitívny vzťah k jedlu, keďže si jedlo samé vyberá a dokáže tak samostatne reagovať na potreby svojho tela. Ak má dieťa tráviace ťažkosti a nevie nám to povedať ústne alebo ak nevie, ako vyjadriť svoje ťažkosti, pri výbere jedla si automaticky vyberá ľahšie stráviteľné jedlo ako dieťa, ktorého telo práve potrebuje silný energetický príjem. Dať dieťaťu možnosť reagovať na svoje telo a jeho potreby je jedným z najdôležitejších zásad materskej školy Espania a samostatnou kapitolou ich osobného rastu.

Raňajky/Desiata/Olovrant :

Materská škola zabezpečuje teplé alebo studené raňajky, pečivo, cereálie, vajíčka, nátierky, syry, jogurty, mlieko a ovocné šťavy. Desiata pozostáva zvyčajne z čerstvého ovocia alebo zeleniny s prílohou a olovrant je vo forme energetickej delikatesy, ako napríklad puding, ovocný šalát, dezert, zákusok, medzinárodné jedlo, krupičná kaša atď.

Demo

Obed/Večera :

Na obed je pre dieťa povinná polievka a následne si dieťa vyberá z ponuky minimálne dvoch hlavných jedál. V prípade ak dieťa požaduje obe jedlá bude mu najskôr poskytnuté prvé jedlo a potom bezmäsité alebo sladké jedlo. Minimálne 2x do týždňa sú v ponuke kvalitné ryby. Ďalej je na výber teľacie, králičie, morčacie, alebo hovädzie mäso. Deti môžu mať aj vegetariánsku alebo inú špeciálnu diétu na požiadanie rodičov. Večera sa zabezpečuje iba na požiadanie pre tie deti, ktoré zostávajú v škôlke do 18:00 hod a je to teplé jedlo zvyčajne cestoviny alebo mäsové jedlo podľa výberu rodiča.

Prvá materská škola na Slovensku bez kuracieho mäsa:

Materská škola nepodáva z dôvodu dlhodobo zníženej kvality kuracie ani Reagujeme tak na požiadavku rodičov, kedy sa deti už v skorom veku stá bvraajvúč roevzéis mteänstnoé. voči antibiotikám, ktorými sa dnes kŕmia hlavne ošípané a hydina.

Stolovanie/Medzinárodné jedlo :

Deti sa začnú učiť ako si správne naberať jedlo, ako stolovať a sami si môžu pridať z obľúbeného jedla. Jedlo pre maličké deti vyberajú učitelia zo švédskych stolov, avšak za prítomnosti dieťaťa a po komunikácií s ním, koľko si z ktorého jedla praje. Každý týždeň pripravujeme aj tematické jedlo inej krajiny. Deti si takto osvoja názvy a chute neznámych jedál z iných krajín, spôsob ich prípravy a stolovania.

Voda je servírovaná iba v keramických pohároch, keďže kvalita vody sa v nich udržuje lepšie a sú považované za bezpečnejšie pre kvalitné čistenie.

Naša škola používa iba morskú soľ a trstinový cukor alebo med.


- Aktuálny jedálny lístok je k dispozícií na Facebookovej stránke materskej škole Espania.


espania
www.espania.sk - všetky práva vyhradené

Kontakty

  • +421 917 025 025 - recepcia
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Nájdete nás