Rozvoj inteligencie

rozvoj inteligencie u deti v Materskej škole Espania
 

Dieťa sa rozvíja vlastným tempom, ktoré nemôžeme uponáhľať. Avšak otázka je, či dieťaťu poskytujeme poskytujeme dostatok podnetov na to, aby mohlo rásť svojou rýchlosťou.

Poskytujeme dieťaťu kvalitné a pravdivé informácie alebo ho uvádzame do sveta nezmyslov? Ako odpovedáme dieťaťu na jeho otázku ? Keď sa dieťa opýta. „Čo je najmenšia vec na svete?“ odpovieme mu špendlík alebo atóm? Keď sa opýta: „Prečo rastie kvetinka?“ odpovieme mu, že na ňu svieti slniečko alebo vysvetlíme dieťaťu proces fotosyntézy, ktorá premieňa svetlo na energiu ? Ukážu mu v škôlke krásny obrázok, ktorý nakreslil Monet, Kandinsky, Van Gogh? Alebo mu v škôlke budú do štyroch rokov hovoriť o útoku vlka na tri prasiatka, či o tom ako vlk zjedol červenú čiapočku, na základe čoho mu musia rozrezať brucho? Majú takéto príbehy akúkoľvek umeleckú alebo výpovednú hodnotu príbehu, alebo sú iba nočnými morami detí? Je nádherné uviesť dieťa do sveta príbehov, krásnych rozprávok a hodnotných vizuálnych podnetov a zároveň odpovedať dieťaťu tak ako si to zaslúži a nepodceňovať jeho inteligenciu, krehkosť a predstavivosť.

V materskej škole Espania pracuje na plný úväzok „Riaditeľ pre rozvoj inteligencie dieťaťa.“ Náplňou jeho práce je rozvíjať témy do zábavných hier a pomáhať učiteľom vytvárať individuálny program tak, aby stimuloval hravosť detí a ich prirodzenú inteligenciu. Nie sme tu pre to, aby sme z detí robili magnetofónovú pásku a pýšili sa tým, čo všetko si vie zapamätať, akú básničku odrecitovať a naučiť ho správne odpovedať. Chceme, aby si dieťa vybralo svoju tému, ktorá ho zaujíma, aby dostalo dostatok kvalitných informácií, zaujímavých podnetov, spoznalo inšpiratívnych hostí a užilo si detstvo v prostredí, ktoré si váži jeho kreativitu a talent. Iba úctou k dieťaťu rastie jeho inteligencia.

espania
www.espania.sk - všetky práva vyhradené

Kontakty

  • +421 917 025 025 - recepcia
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Nájdete nás